"Pratt & Whitney" съдаде нов двигател за F-35
Коментар:
Според специалистите, още не са достигнати възможностите на двигателя. Очаква се сред време при прилагане на най-новите технологии в областта неговата мощност до надхвърли 250 kN(25 600 килограма), като заедно с това се повиши и горивната ефективност.
ВВС на Украйна отново пред промени
Вертолетите Ка-52
http://s018.radikal.ru/i502/1302/d5/15d71660ab2c.jpg
Според източници от Росвертол цялата процедура от свалянето от самолета до готова за предаване машина продължава около седмица.
В завода-производител "Прогрес" е завършено сглобяването на машини от 10-та серия. Това означава 9 серии по 5 машини, 45 вертолета плюс 3 прототипа и 3 от пробна серия или общо повече от 50 броя. Около 16 машини се предполага, че са в 575-а авиационна база Черниговка(Приморския край) бордове от 01 до 40 жълти, 9 машини са в Торжк бордове от 91 до 99(последната е унищожена при катастрофа на 12 март 2012 година), четири са доставени в 393-я авиационна база Кореновск бордове от 41 до 44 червени, втора и трета партида са в завода Росвертол и още 4 машини има в Арсенев.
http://img13.imageshost.ru/img/2013/02/28/image_512f4c8f6ba77.jpg
По план най-късно до края на този месец всички 16 машини планирани по държавната поръчка за 2012 година трябва да бъдат предадени. С първите четири вече започнаха полетите в Кореновск. През тази година ще започне доставянето на новия вертолет в трета база на армейската авиация на РФ.
Коментар:
Заводът "Прогрес" твърде бързо пусна серийно производство. Това наложи машините от база Черниговка да се връщат за доработка и монтиране на нови системи. Проблеми има и с поддоставците, които не успяват да доставят необходимите количества. Като цяло доставките за ВВС на РФ закъсняват малко от графика. Вероятно трудностите са назад и тази година ще бъдат предадени около 20 нови вертолета. Според изтеклата информация в руските СМИ е сключен седем годишен договор от началото на 2013 година до края на 2019 година за доставка на 140 вертолета Ка-52 или по 20 на година. Общата стойност на машините е над 120 милиарда рубли.
Вертолетите Ми-28Н
Вертолетите Ми-28Н има в четири части от армейската авиация на РФ. Произведен е един прототип през 1996 година борд 02 жълт и два прототипа бордове 14 и 31 жълти през 2004 година. Пет са машини от пробната серия бордове от 32 до 36 жълти. Две серийни 37 и 38 жълти се ползват от конструктора ОКБ М. Л. Миля. В центъра за обучение в Торжк има 10 машини с бордови номера от 41 до 50 жълти. В бойните части първо от 17 март 2009 година започнаха да се доставят в 487-а авиационна база Будённовск. Към момента там са доставени 16 броя с бордове от 01 до 17 сини без борд 13. На 15 февруари 2011 година се разби борд 05. Следващата част, която започна да получава беше 393-я авиационна база Кореновск бордове от 01 до 17 червени, без борд 13. Последните бяха доставени през миналата година. Четвъртата част е 546-а авиационна база Ростов на Дон. По информация от там има 10 вертолета с бордове от 21 до 30 сини или общо към момента са предадени 62 машини Ми-28Н. В завода производител има още около 6 броя, които си изпитват и вероятно ще са бордове от 31 до 36 в 546-а база. През тази година се очаква да бъдат завършени около 20 машини. Ще започнат изпитанията на Ми-28Н(експортна версия за Алжир) и Ми-28УБ(учебна версия с двойно управление).
Коментар:
Вертолетът е приет на въоръжение с указ на президента на РФ от 15 октомври 2009 година.
Общо до края на 2012 година по всички договори до момента, трябваше да бъдат произведени 68(67) вертолета, като серийните са шест серии(от 2-ра до 7-ма) по 10 машини. Планът е изпълнен и дори има произведени повече бройки. От тази година вече е в сила последният договор за доставка на 30 Ми-28Н по едни източници(само за ВВС на РФ), а според други 40 и повече машини през 2013-2014 година. Разликата идва от вертолетите износ за Алжир и Ирак.
Забележка: Разминаването в общия брой 68(67) идва от включването или изключването на първия прототип, който е произведен през август 1996 година и другите произведени след 2003 година. Бордове 37 и 38 са първите серийни машини, но са оставени на конструктора за развитие на техниката.
"Падна главата" на още един генерален директор в РФ
Днес беше обявено решението за освобождаване на генерален директор ОАО "КАПО С. П. Горбунов" Васил Каюмов заемащ поста от 2007 година. На негово място е назначен президентът на компания "Туполев" Александър Бобрышев. Двете компании се обединяват в общо предприятие, като запазват юридическата си самостоятелност. За председател на съвета на директорите на новата компания е избран ръководителят на дирекция специална авиация в ОАК Николай Савицких.
Коментар:
Тази промяна беше очаквана във връзка с неизпълнението на плана за гражданските самолети и особено за провала на модернизацията на бомбардировачите Ту-160.
44 години от първия полет на свръхзвуковия самолет Конкорд
Полетът 4590 на Air France от летище Шарл де Гол в Париж до летище Джон Ф. Кенеди в Ню Йорк на 25 юли 2000 година се оказва една от причините за спирането на самолета. В 16:40 часа лявото крило на Concorde 203 регистрация F-BTSC се запалва при излитане и той пада. Всички пътници и екипажът загиват, както и четирима души на земята. Причината е, че на пистата е имало метално парче, отчупило се от друг самолет. При излитането това парче се забива в гума на машината при висока скорост. В следствие, на което се строшава джантата. Парчета от нея пробиват обшивката на самолета и причиняват теч на гориво. Въпреки, че излита, машината се превръща в горяща факла.
Другата причина е намаление на трафика през океана, след атаката на 11 септември 2001 година. На 10 април 2003 година двете авиокампании "British Airways" и "Air France" дават обща пресконференция, на която съобщават за спиране на полетите.
Коментар:
Самолетът Concorde се оказва едно от най-великите творения на човечеството. Той беше изпреварил своето време. Убеден съм, че ако беше построен с 30 години по-късно с новите технологии, щеше да лети още дълго.
Президента "ОАК" Михаил Погосян ще даде пресконференция
Русия и Индия ще обсъждат самолета от 5-то поколение
Командващите ВВС на Русия и Индия ще се срещнат този месец за да обсъдят изискванията си към самолетите от пето поколение. Според генерал Виктор Бондарев, главнокомандващ ВВС на РФ, по-късно тази година 4 самолета Т-50 ще бъдат прехвърлени в Ахтубинск за тестване на оръжейните системи. До края на годината към тях ще се присъединят още 4 самолета, а края на този месец трябва да излети и петата машина. Според Air Marshall N. A. K. Browne Индия трябва да получи първата машина към края на 2015 година. Втората и третата ще бъдат получени през 2017 и 2018 година. От 2019 година трябва да започне сглобяването на самолетите в Индия, а през 2022 година трябва да се появи и първия сериен произведен изцяло в страната. Според индийският командващ работите по индийската част от проекта вървят в рамките на графика и условията на експериментите и дребносерийното производство. На предстоящата среща ще бъдат обсъдени плановете за бъдещето и съдържанието на договора, който трябва да бъде подписан до края на годината.
Япония свали забраната за износ на военна продукция
От 1 март 2013 година Япония премахва забраната за износ на военни изделия и техни компоненти за чужбина. Това беше очаквана новина, понеже беше включена в изборните обещания на сегашния премиер на страната Yoshihiko Noda. С това се дава възможност произведени в Япония части да се влагат в F-35.
Коментар:
Сега следват много въпроси. Дали ще се превърне оръжейният износ в "новия локомотив" на боксуващата японска икономика? За сега решението е само за F-35, но щом веднъж е премината границата....
Нови снимки на Y-20
Преди около две седмици се появиха първите "мътни" снимки на Y-20 в новия камуфлаж. От вчера вече има и такива с високо качество. Според китайците, самолетът е извършил вече 4 полета. Появиха се съобщение, че са построени 4 самолета. Един е подложен на тестови изпитания, вторият е натурален модел(или стенд). Останалите два ще бъдат летящи. Първият борд 20001 вече лети. Очакваме втория. От началото на миналата година е започнала подготовката на първата серия от 6 самолета. Към момента стартира подготовката на втора серия от 12 машини в Xi'an Aircraft Industrial Corporation. В нея се произвеждат фронтовите бомбардировачи Xian JH-7 Flying Leopard и Xian H-6(копие на Ту-16). Изработват се също и военно-транспортни самолети Yun-7(Y-7) и Y-14, както и техни граждански варианти. Те са копия на съветските семейство Ан-24.
Според информация от Китай в трите флота и 7-те военни района ще бъдат изградени специални дивизии(бригади). В първа аерогрупа на бъдещите бригади ще има 4 самолета за ранно откриване, 4 самолета за РЕБ и 4 цистерни или 12 самолета Y-20. За 10 бригади това прави 120 специални самолета само за нуждите на НОАК.
Амбициите на Китай са да произвежда повече от 24 самолета годишно и до края на 2025 година да бъдат доставени общо повече от 250 Y-20.
Сделката между Русия и Ирак
Сделката с Ирак не е приключена. Не са подготвени и съгласувани спецификациите на техниката. Без тези действия не може да се финализира и подпише договора. Това заявиха неотдавна директорите на «Рособоронэкспорта» Анатолий Исайкин и ФСВТС Александр Фомин лицата, които сключват договорите в Русия. След подписването ще трябва да се произведат машините и едва тогава ще се изнасят.
Отново шум около самолетоносача «Варяг»
Сирия още не е получила нови руски самолети
Според изказване на директорът ФСВТС Александр Фомин Русия не е изнесла поръчаните от Сирия 24 самолета МиГ-29М/М2 и 36 самолета Як-130. Завършват доставките на 36 броя ЗРПК «Панцирь-С1».
Ирак ще купи оръжие от Русия
Според министърът на външните работи на Ирак Хошияр Зебари, който пристигна на работно посещение в Москва и ще участва в работното заседание на групата на руско-иракско военно сътрудничество доставките на оръжие ще започнат през юни. Вероятно това ще бъдат партида ЗРПК «Панцирь-С1». Очаква се до края на април да бъдат подписани спецификациите и преведена първата авансова вноска за покупката на оръжията.
Ирак ще ограничи до 1 милиард долара покупките от Русия. Те ще бъдат за до 24 вертолета Ми-28НИ на стойност около 500 милиона долара и около 24 ЗРПК «Панцирь-С1» на същата стойност. Предварителния договор за 4,2 милиарда долара беше оповестен по време на посещението министър-председателя на Ирак Нури ал Малики в Москва през октомври 2012 година.
Общи сили за бързо реагиране на страни от Източна Европа
Швейцария може и да се откаже от SAAB JAS 39 Gripen
07/03/13 00:02© aeronews.alle.bg
При гласуването горната камара на швейцарския парламент(съвета на кантоните) се получи резултат 22 гласа за и 20 против. Това е недостатъчно за финансиране на сделката. През ноември 2012 година швейцарското правителство прие да закупи 22 изтребителя SAAB JAS 39 Gripen за сумата от 3,126 милиарда швейцарски франка (3,3 милиарда долара). Те трябваше да подменят остарелите F-5 и заедно с 33 F/A-18 да осигурят отбраната на страната. Сега дебатът се връща в долната камара на парламента. Вероятно покупката ще бъде отложена за неопределено време.
Великобритания получи втори хеликоптер S-92
На международното изложение „HELI-EXPO 2013“, което се провежда в Лас Вегас, САЩ беше обявено, че бреговата охрана на Великобритания е получила втория от четирите поръчани хеликоптера S-92.
Излетя първия сериен А-400М
Той е предназначен за френските ВВС и е със сериен номер MSN7. В 11:48 местно време (GMT+1) от летището в Севиля той излетя и кацна обратно след 5:42 часа полет. Тест пилотът Hugues Van Der Stichel, командир при този полет след кацането сподели “Полетът протече без забележки и напълно с нашите очаквания. Резултатите от него ни дават основание, че самолетът ще бъде доставен навреме на френските ВВС.
ВВС на Турция ще получат контейнери DB-110 за F-16
Два Mirage 2000 от ВВС на UAE в Nellis AFB преди седмица
Втори холандски F-35
Катастрофа с румънски хеликоптер
Румънски хеликоптер IAR 330 SOCAT(330 Puma) борд 94, се разби близо до Filipesti на 12 километра северно до Bacau около 16:15 часа днес при тренировъчен полет в двойка с друга машина. По предварителни данни на борда е имало пет души. Двама от тях са убити на място, а другите 3-ма са откарани в болница в тежко състояние. Името на хеликоптера произлиза от SOCAT (Sistem Optronic de Cercetare si Anti-Tanc) Система за оптично изследване и защита от танкове. През 1990 година се взема решение за модернизация на транспортните IAR 330L. Избрана е израелската компанията Elbit Systems и през септември 1995 година е сключен договор за модернизация на 24 хеликоптера. Първият IAR SOCAT е доставен на 26 май 1998 година на летището на IAR SA (Industria Aeronautică Română) в Ghimbav, близо до Брашов. На 23 октомври 1999 година полита и вторият прототип. Първата бойна машина е доставена след тестове през 2001 година. Доставките на всичките 25, включително и прототипа завършват през 2005 година. От тях са загубени вече четири машини с днешната. След това през 2005-2008 година са допълнително модернизирани 12 машините, за да отговарят на изискванията на НАТО и получават индекс М.
Хеликоптерите са произведени първоначално по лиценз на френската Aerospatiale от румънската IAR SA. Първият е сглобен още през 1975 година, като общо са събрани 163 машини. Две от тях са заводски прототипи, 104 са предадени на военните и 53 са изнесени в чужбина.
Хеликоптерът е бил на 952-ра хеликоптерна ескадрила от 95th Air Flotilla(95-то крило), Bacău. Моите предположение по една не много качествена снимка след катастрофата са, че това е борд 94.
Кабината на борд 94/IAR330
Индийците ремонтират своя самолетоносач INS Viraat (R22)
09/03/12 00:01© aeronews.alle.bg
Индийският самолетоносач INS Viraat(R22) е постъпил за ремонт. Той е построен през 1959 година във Великобритания, като HMS Hermes. Продаден е на Индия през 1987 година. Ремонтът ще му позволи да остане до 2017 година, когато ще се навършат 30 години от постъпването му в индийските ВМС и 58 години от постъпването му в Кралския флот. Удължаването на срока на експлоатация се дължи на забавянето на доставката на INS Bikramaditya (Адмирал Горшков). Министърът на отбраната на Индия A K Antony, не пропусна да отправи критика към руснаците по повод ремонта, като съобщи, че кораба ще пристигне в Индия през 2014 година, а не както е обявено през ноември 2013 година. Корабът INS Bikramaditya има водоизместимост 45 000 тона и ще може да носи 30 самолета.
Индия строи два самолетоносача в корабостроителницата в Кочин. Едва ли ще бъдат готови до 2018 година. Корабите от този клас, вероятно ще бъдат наречени, на името на INS Vikrant (купен от Великобритания и постъпил във флота през 1957 година, отписан е след 40 години експлоатация през 1997 година)
Румъния постави МиГ-29 в музей
Страната разполага с 17 самолета МиГ-29 и 5 МиГ-29УБ. От 2003 година са консервирани във ВВС, а от 2004 извадени. През 2007 година беше поставен един МиГ-29 в националния музей на авиацията.
„Lockheed Martin“ увеличава производството на F-35
В Marietta, Georgia е започнал да работи Center Wing Assembly(CWA). Той ще произвежда приблизително 1/4 от самолета. В производството са заети в момента около 350 души. Започнало е изграждането към него на сектори за специални покрития, възли за хоризонталното и вертикално управление на машината, както и други части, панели и капаци.
На 7 март е излетял за първи път самолет F-35B, BF-25 168723 частично сглобен в този център. Очаква се до месец да бъде доставен на VMFA-121 в база Yama. Това е стъпка към увеличаване на производството на F-35.
Вишеградската група ще купува общо 72 F-35?
Среща на страни от Централна Европа V4(Полша, Унгария, Чехия и Словакия) се проведе на 6 март 2013 във Варшава. На срещата в работни групи бяха обсъдени въпроси на общата политика. По-интересните моменти са във връзка със силите за бързо реагиране. Общият състав ще бъде от 3000 души. По страни те се разпределят така Полша около 1300-1600 души, Чехия - 800, Унгария - 350 и Словакия 400. Командването и щаба ще бъдат в Полша, Чехия ще осигури бойната техника и логистика, Унгария военни инженери, а Словакия специалистите и оборудване по защита от ядрено оръжие. Готовността за действие е до 15 дни след вземане на решение. Начало на оперативната готовност е от 1 януари 2016 година.
Чехия е предложила в работна група, да се закупят или вземат на лизинг общо около 72 съвременни изтребители-бомбардировачи от САЩ. Вероятно става дума за F-35. Поради високата цена дискусиите са били прекратени. Прието е, че темата ще се обсъжда при падане на цената под 100 милиона долара за самолет. В момента Чехия и Унгария са с шведските Грипен, Полша с F-16, а Словакия разчита на модернизирани МиГ-29.
Индия обяви нова програма за милиарди долари
Индия започва ударно да се въоръжава със системи за ранно предупреждение. Възложена е задача на Defence Research and Development Organisation (DRDO) в рамките на 7 години да произведе собствен радиотехнически комплекс за три големи и три малки самолета Airborne Warning and Control System (AWAC). Програма предвижда да бъдат закупени от Русия три нови Ил-76МД-90А за около 400 милиона долара, на които да се монтират индийските системи. Освен това ще бъдат поръчани още два самолета А-50МЭ, които с произвеждат съвместно с Русия и Израел по договора от 2004 година. Индия обмисля да продължи договора си с Израел и Бразилия за изработването на още самолети. В бъдеще ще бъдат закупени от Бразилия самолети, на които ще се монтират индийски системи.
Коментар:
Според информацията, съобщена от военният министър на Индия в парламента на страна, Пакистан разполага с 4 шведски Saab-2000 AWACS и 4 китайски ZDK-03 AWACS, а Китай има над 20 такива самолета. Неговият коментар е, че Индия не може да си позволи да изостава в нито една област от тези страни. Според оценките на наблюдателите Индия се е поставила за задача до края на 2020 година да разполага най-малко с 24 големи и малки самолета за ранно откриване.
Справка:
Едно по задълбочено изследване показва, че Пакистан е получил 5 самолета. Първият е прототип и има борд
J-019(сериен номер 019, първи полет на 28/09/2009) вторият е борд 10-025(025, 05/2010), третият е борд 10-040(040, 2/07/2010), четвъртият е борд 10-045(045) и последният е 10-049(049). Китайските ZDK-03 AWACS имат бордови номера 11-001, 11-002, 12-003 и 12-004. Смятам, че въз основа на шведската система, Китай и Пакистан са в състояние да произведат и развият цяла гама от системи.
За китайските самолети AWAC съм сигурен, че информацията на МО на Индия не е вярна и броят им е повече от два пъти от посочения.
Индийските А-50МЭ са бордове KW-3551, KW-3552 и KW-3553. С бразилският Embraer е сключен договор за 3 броя ERJ 145 за 300 милиона долара. Първият(сериен номер14501129) е вече готов и на него е монтиран израелски комплекс на база EL/W-2090 AWACS произведен от IAF. Индия има преимущество, че "ще има подръка" израелски системи и ще може да работи върху тях.
Пулт за управление на ...
Predator_OAM_Office of Air and Marine
Снимка на пулт за управление на големи БЛА
Тайван получи още два самолета Northrop Grumman E-2K
Тайван получи последните два самолета модернизирани до E-2K за ранно предупреждение. През 2006 година страна закупи 2 нови Northrop Grumman E-2K. Сред кратка експлоатация военните бяха категорични, че старите самолети получени през 1995 година, трябва да се модернизират до новия вариант. През октомври 2008 година беше сключен договор за 250 милиона долара за модернизация на 4-те тайвански E-2T. През юни 2010 година първите два бяха изпратени в САЩ, В края на 2011 година се върнаха в Тайван. През 2012 година бяха изпратени следващите два, които се завърнаха модернизирани през март 2013 година. Самолети от този тип имат само САЩ. Тайван е първият получател на самолети, в който има заложени част от решенията на E-2D Advanced Hawkeye. Доставките за флота на САЩ започнаха през 2010 година за тестване. По разработката все още се работи.
Сега страната разполага с 2 самолета Northrop Grumman E-2К(бордове 2501 и 2502) получени на 16 април 2006 година и 4 модернизирани до E-2K(бордове 2503, 2504, 2505 и 2506)(през 2011-2012 година), които са в 2nd Early Warning Squadron на ROCAF(2-ра ескадрила за ранно предупреждение на тайванските ВВС)
Indian Air Force (IAF) получи благодарности
Министърът на науката, техниката и информационните технологии на Индия Feroz Ahmad Khan вчера е изказал благодарност към Indian Air Force (IAF) за това, че са помогнали на блокирани от лошото време пътници в област Kargil на щата Jammu and Kashmirin. Самолети Ил-76 са извършили полети от Jammu до Leh, Leh до Srinagar и от Srinagar до Leh, а вертолети Ми-17 са превозвали пътници от Zanskar до Leh. Общо са били превозени над 800 преподаватели и студенти.
Грузия вече не счита 102-ра база на Русия в Армения за заплаха
На 7 март 2013 година при посещението си в Ереван, министърът на отбраната на Грузия Ираклий Аласания на конференция е заявил, че 102-ра база на руските ВВС в град Гюмри, Армения не застрашава страната му. Това е противоположно становище на това, което от Грузия защитава повече от 15 години. Базата е създадена през 1995 година за срок от 25 години. През 2010 година договорът беше продължен до 2044 или общо за 49 години. В базата има самолети МиГ-29, ЗРК С-300, вертолети, танкове и друга техника. Като цяло вероятно със структура на бригада, но например има и полк С-300(около 4 дивизиона). Общо числен състав е около 5000 души. Част от разходите се поемат от Армения.
Свален руски вертолет в Конго?
На 9 март 2013 година около 10:15 минути местно време е прекъснала връзката с вертолет Ми-8АМТ(сериен номер 39-10)регистрация RA-22472 на руската компания UTair опериращ за ООН в Конго. Вертолетът е направил аварийно кацане на около 20 километра от летището в Buckau. Не е известна причината за инцидента. На борда е имало 4 души екип, които са извършвали предислоциране на вертолета. Според наблюдения от въздуха опашката на машината е открита на около 2700 метра височина на планински терен. Вероятно четиримата руснаци са загинали.
Коментар:
Към днешна дата 47 машини на компанията изпълняват мисии на ООН, включително и три самолета. С тях в чужбина работят около 430 руснаци. От машините 19 бяха вертолети Ми-8АМТ.
Казахстан - следващия "азиатски тигър"?
ТОО «Еврокоптер Казахстан инжиниринг» е създадено през декември 2010 година. То е съвместно предриятие на държавната АО НК «Казахстан инжиниринг» и EADS – «Eurocopter». Базата му е международното летище в столицата на Кахстан Астана. Целта му е събирането и обслужването на 45 хеликоптера ЕС 145 за нуждите на МО на страната. Производственият му капацитет е 8-10 машини годишно.
Председателят на АО НК «Казахстан инжиниринг» Болат Смагулов и вицепрезидентът на «Еврокоптер» Оливие Ламберт са подписали в началото на март 2013 година, меморандум за сътрудничество в производството на ударни хеликоптери. Според него ТОО «Еврокоптер Казахстан инжиниринг», която е единствен производител за територията на СНГ на ЕС 145 «Eurocopter», ще започне да монтира и обслужва лек ударен хеликоптер ЕС 645 Т2. Той е военен вариант на ЕС 145. Намира се в стадий на разработка и не се произвежда серийно.
По време на изложението "KADEX-2012", което се проведе от 3-6 май 2012 година в Астана беше подписано писмо за намерения да се монтират и 20 средни транспортни хеликоптера EC-725. Те също ще бъдат за МО на Казахстан.
Коментар:
Казахстан явно тръгва по пътя на Китай и Турция в стремежа да осигури техника за въоръжените си сили. Същевременно се посещават тези две страни и водят преговори за съвместни производства. Да видим, дали ще успеят?
До момента има налични във ВС на Казахстан около 10 машини ЕС 145. Няма информация, колко са сглобени в страната. Първите 6 комплекта за сглобяване ЕС 145 бяха изпратени от Eurocopter на 25 ноември 2011 година. До края на 2016 трябва да бъдат доставени всичките 45, което прави по 8 машини годишно от 2012 до 2016 година.